Wolnościowcy z Wodzisławia składają projekt uchwały ws. inicjatywy uchwałodawczej

Jak informują członkowie wolnościowego stowarzyszenia Wodzisław 2.0, uchwała o obniżeniu liczby podpisów wymaganych do złożenia uchwały obywatelskiej trafiła już do Rady Miasta Wodzisławia.

Obecnie, aby wnieść uchwałę obywatelską pod obrady rady miejskiej w Wodzisławiu, mieszkańcy muszą zebrać 1000 podpisów. W praktyce zawsze jest więcej, gdyż komisja z reguły odrzuca kilkanaście – kilkadziesiąt procent podpisów. Stowarzyszenie Wodzisław 2.0 proponuje zmniejszenie tej liczby do 300 podpisów.

Autorami uchwały są Kacper Biernacki – prezydent stowarzyszenia Wodzisław 2.0 oraz Łukasz Chrząszcz – prezes okręgu partii Wolność i członek stowarzyszenia Wodzisław 2.0. Dzięki życzliwości radnego miejskiego Dezyderiusza Szwagrzaka, który pozytywnie zaopiniował inicjatywę, uchwała trafiła do biura podawczego Rady Miasta Wodzisławia.

Autorzy podają przykłady z innych miast, które – pomimo, że większe od Wodzisławia, mają o wiele niższy próg podpisów:

Wodzisław Śląski, który zamieszkuje niecałe 49 tysięcy mieszkańców, posiada na tle innych miast zbyt restrykcyjny próg dotyczący podpisów. W Bydgoszczy do uchwały obywatelskiej także wystarczy 1000 podpisów, ale jest to miasto liczące 355 tysięcy mieszkańców (ponad 7x więcej od Wodzisławia Śląskiego).

Z kolei w Toruniu (199 tys. mieszkańców) wystarczy zaledwie 150 podpisów do złożenia uchwały obywatelskiej.wodzislaw20.pl

Z ciekawością będziemy śledzić dalsze losy tej uchwały. To kolejna – po petycji ws. upublicznienia wyników na Radzie Miasta, obywatelska inicjatywa wolnościowców z Wodzisławia. Więcej informacji o uchwale znajduje się na stronie stowarzyszenia: www.wodzislaw20.pl

Wolnościowcy z Wodzisławia składają projekt uchwały ws. inicjatywy uchwałodawczej
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + eight =